Rodzinna atmosfera i profesjonalne podejście.
74-400 Dębno
Jana Baczewskiego 7 C
Mowa Pogrzebowa – czym jest.

Mowa Pogrzebowa – czym jest.

Mowa pogrzebowa jest jednym z elementów oprawy pogrzebu, coraz częściej decydujemy się na żałobne przemówienia pożegnalne w trakcie uroczystości pogrzebowych. Na mowę pogrzebową składa się kilka ważnych elementów. Osoba przemawiająca oraz audytorium, stosownie dobrany język jak i zawarte treści oraz forma przekazu. Takie przemówienia wymagają odpowiedniego przygotowania. Osoby otwartej, która zechce przemówić w tak trudnej chwili i będzie umiała poradzić sobie ze stresem. Nie trzeba dodawać, że jest to trudna sztuka. Mowa pogrzebowa jest pięknym gestem i hołdem dla zmarłego oraz wzruszającą chwilą oraz pociechą dla uczestników pogrzebu.

Podpowiadamy, jak powinna wyglądać mowa pogrzebowa oraz jak ją przygotować:
 1. Treść przemowy: Mowa pogrzebowa powinna być dynamiczna i syntetyczna, nie może być za długa, nie może znudzić słuchaczy ani przeciągać uroczystości. Ważny jest wybór motywu przewodniego. Musimy zdecydować czy skupimy się na skróconym opisie całego życia zmarłego, krótkiego okresu sprzed jego śmierci, a może wybierzemy jedno ciekawe wydarzenie z życia osoby zmarłej, które osobie przemawiającej utkwiło w pamięci. Decydując się na ostatnią opcję istotnym jest, by mowa zawierała krótką charakterystykę zmarłego, opis jego dokonań, osiągnięć oraz tego, kim był i co robił w życiu. Nie możemy zapomnieć o słowach pożegnania. Powiny uwzględniać najbliższe osoby z otoczenia zmarłego. Wymieńmy osoby, które żegnają zmarłego oraz podziękujmy wszystkim zebranym, poprośmy o modlitwę i pamięć.
 2. Wygłoszenie mowy: Warto ją przemyśleć i zaplanować oraz spisać, mowa powinna być wygłoszona w sposób pewny i uporządkowany. Nawet najlepszy mówca w chwili słabości, wielkich emocji i pod wpływem stresu może mieć problem ze spełnieniem tych warunków. Spisana na kartce mowa albo sam skrypt dodadzą nam pewności oraz bezpieczeństwa, a w chwili słabości – okażą się wspaniałą pomocą. Konspekt Mowy Pogrzebowej
  Zwrot do adresata
  Cel przemówienia
  Przedstawienie zmarłego
  Pochwała jego zasług
  Podziękowanie zebranym
  Pożegnanie zmarłego

Kondolencje dla Rodziny